Цікаві факти в стоматології5 хвилин: що наше тіло встигає за цей час:

600 мільйонів новеньких червоних кров'яних тілець, відповідальних за доставку кисню в усі куточки тіла, з'явиться у вас до кінця п'ятої хвилини. Тільки не треба боятися, що у вас в судинах ось-ось почнеться тиснява і перенаселення: один еритроцит живе всього 120 днів.

Пульс тренованого спортсмена - 40 ударів в хвилину в середньому, а звичайної людини - від 66 до 72. Так що приблизно 350 ударів зробить ваше серце за п'ять хвилин.

150-250 тисяч клітин шкіри ми втрачаємо кожні п'ять хвилин. Щохвилини наша шкіра, яка відважно захищає нас від підступів навколишнього середовища, втрачає безліч своїх бійців, на місце яких негайно постають нові. В середньому людина за своє життя скидає 50 кг відмерлої шкіри.

25 літрів крові перекачує наше серце за п'ять хвилин. За кожен удар (а ми пам'ятаємо, що в хвилину їх близько сімдесяти) серце відправляє в подорож по тілу приблизно 70 мл вологи життя. А за все життя серце перекачує 120 тисяч тонн, вміст трьох супертанкерів.

75-100 раз за п'ять хвилин ми моргаємо, так що навіть не намагайтеся переглядеть змію. До речі, якщо людина моргає 20 разів на хвилину, він 10% часу неспання проводить з закритими очима. Так, навіть за кермом.

3 мілліардабіт - такий передбачуваний обсяг візуальної інформації, яку наш мозок зчитує з сітківки ока за п'ять хвилин. Однак перш ніж пишатися своєю неймовірною швидкістю передачі інформації, врахуйте: інтернет зараз навіть швидше.

100 відсотків крові, тобто вся, яка є, очищається нирками за цей час. 1,2 літра в хвилину, і це відмінна продуктивність, особливо якщо врахувати, що маса однієї нирки - всього 120 грамів.

14 сантиметрів волосся відростає у нас на голові за 5 хвилин - за умови, що на голові взагалі росте волосся. Незважаючи на те, що волосся в середньому зростає на сантиметр на місяць (це залежить від безлічі факторів: віку, дієти, раси і сонячної активності), на кожній голові близько 100 тисяч волосин.

430 мільярдів електричних імпульсів проходить по нашим нейронам за п'ять хвилин. Звичайно, ми й гадки не маємо, що там насправді відбувається в мозку людини, але вчені переконані: за хвилину нейрони обмінюються мільярдами сигналів, і це - найменше. Є фахівці, які називають куди більше число: 17,2 трильйона сигналів в хвилину.

Топ-10 стоматологічних фактів:

10 місце: Абсолютна сила жувальних м'язів на одній стороні дорівнює 195 кг. Звичайно, такий тиск пародонт не зможе витримувати, і тому звичайне жувальний тиск дорівнює 9-15 кг (ну максимум 100 кг, якщо ви гризете горіхи).

9 місце: Якщо ви правша, то більшу частину їжі ви пережовуєте на правій стороні щелепи, і навпаки, якщо ви лівша, то на лівій.

8 місце: Якщо у одного з однояйцевих близнюків не вистачає того чи іншого зуба, як правило, такий же зуб відсутній і в іншого близнюка.

7 місце: До того як в XIX столітті була винайдена технологія виготовлення штучних керамічних зубів, як матеріал для зубних протезів використовувалися зуби солдатів, полеглих на полі бою. Так, після громадянської війни в США англійські стоматологи отримували цілі бочки таких вантажів.

6 місце: Така дивна річ, як електричний стілець, теж була винайдена стоматологом.

5 місце: Американськими стоматологами використовується близько 13 тонн золота в рік для виготовлення коронок, мостів, вкладок і зубних протезів.

4 місце: Найдорожчим зубом став зуб Ісаака Ньютона, проданий в 1816 році за 730 фунтів стерлінгів (приблизно 3,241 $ сьогодні), після чого він був вправлений в перстень, хто набув його аристократом.

3 місце: Стародавні японські стоматологи видаляли зуби голими руками.

2 місце: Кілька порад середньовічних стоматологів. Щоб зуби не руйнувалися, використовуйте як полоскання "відвар" з собачих зубів у вині. Для зміцнення розхитаних зубів прив'яжіть до щелепи жабу.

1 місце: Не так давно зубні протези були популярним весільним подарунком на Британських островах. Чомусь британці вирішили, що все одно досить скоро втратять всі зуби, тому почали прискорювати процес видаленням зубів у відносно молодому віці.

Техніка чищення міжзубних проміжків:

Звичайна зубна щітка не дозволяє повністю видалити зубний наліт в критичній і найбільш важливою зоні - по лінії ясен.

Зубний наліт, який залишається непоміченим в важкодоступних місцях, є 100% причиною карієсу і гінгівіту.

Навіть найкраща в світі зубна щітка не може повністю вичистити ділянку у ясенного краю і зовсім не вичищає критичні зони міжзубних проміжків.

Регулярне і правильне використання йоржиків для міжзубних проміжків дозволяє усунути основний недолік зубних щіток - поганий контроль зубного нальоту в міжзубних проміжках.

Помістіть Ваш міжзубний йоржик на край міжзубного проміжку. Знайдіть ідеальний кут, що забезпечує найлегший доступ.

Чи не просуваючи йоржик вглиб міжзубного проміжку, просто змініть його нахил на горизонтальний.

Введіть йоржик в міжзубний проміжок, до тих пір, поки він не вийде з протилежного боку. Зробіть один рух «вперед-назад».

Іригатори:

Практично невідомий вид засобів для домашнього догляду на пострадянському просторі, але є практично у кожного американця і європейця.

При сьогоднішньому багатстві вибору гігієнічних засобів, безумовно, кращим залишається струменевий іригатор порожнини рота. Тільки створювана цим приладом спрямований струмінь рідини дозволяє ефективно очищати все міжзубні проміжки, під мостовидні протезами, імплантатами та при цьому здійснює активізацію регіонального кровообігу шляхом гідромасажу, абсолютно не порушуючи ортопедичних, ортодонтичних конструкцій і поверхні імплантантів. Надзвичайно простий в застосуванні. Резервуар заповнюється водою, яка під тиском через індивідуальний наконечник подається в порожнину рота

Запитайте свого стоматолога про струменевому іригатором і, якщо вам його не пропонували, то це свідчення про його нездатності і небажанні зберегти здоров'я зубів своїх пацієнтів.

Зубні пасти:

Зубні пасти виконують кілька функцій в програмі гігієни порожнини рота завдяки вмісту в них різних речовин. Вони допомагають видаляти зубній щітці наліт, тому що містять абразивні і поверхнево-активні речовини, перешкоджають утворенню зубного каменю завдяки вмісту фосфатів. Приємний запах і колір стимулюють їх застосування.

На жаль під впливом реклами та засобів масової інформації поширюється оману про те, що використання сильнодіючих зубних паст може замінити рутинну процедуру чищення зубів зубною щіткою. Але це далеко не так.

Зубний наліт можна видаляти щіткою і без пасти. Навпаки, використання тільки зубної пасти без механічного очищення призводить до катастрофічних наслідків.

Все вищесказане не означає, що слід відмовитися від використання зубних паст, оскільки вони представляють собою важливе джерело іонів фтору.

Дуже часто запитують: «Який зубною пастою треба чистити зуби?».

Відповісти на це питання однозначно не можна. Все залежить від клінічної ситуації і від бажання пацієнта щось поправити або поліпшити в порожнині рота. Тому необхідно звернутися за консультацією до знає розбирається стоматолога.

Основні принципи надання першої допомоги при травмі зубів у дітей:

 1. Попросіть дитину акуратно прополоскати рот чистою прохолодною водою, промокніть серветкою і огляньте зуби. Кров і набряклі тканини нехай вас не лякають - ясна заживає швидко.


 2. Зуб зламаний? Постарайтеся знайти відламаний фрагмент, лікар його може приклеїти. Зуб вибитий? Шукайте зуб, його можна буде вставити і приживити. Знайшли - не беріть зуб за корінь, акуратно візьміть за коронку, принесіть додому і покладіть в молоко, щоб він не пересох. Ні в якому разі не можна обробляти і тримати знайдений зуб в проточній воді, спирті або перекису водню - всі ці речовини згубні для зуба.


 3. Терміново зв'яжіться по телефону з лікарем-стоматологом і виконуйте його вказівки. Чим швидше ви опинитеся в кабінеті у лікаря, тим вище шанс на приживлення зуба!


 4. Якщо зуби в роті не зламані, виглядають цілими, але сильно кровоточить ясна, зуби рухливі і сильно болять - обов'язково покажіться стоматолога-хірурга. Може бути зламаний корінь або пошкоджений нерв. Такий зуб теж можна врятувати.


 5. Говорячи про приживлення зуба, мова йде тільки про постійних зубах. Молочний зуб НЕ приживляють, оскільки прямо під ним знаходиться зачаток постійного зуба. Найголовніше - не пошкодити його. Дуже важливо захистити зачаток від забруднення, закрити до нього доступ інфекції.


Чи знаєте ви, що багато знайомих нам продукти здатні благотворно впливати на стан наших зубів?

 1. Корисні властивості насіння кунжуту відомі людям з давніх часів. Вони містять значну кількість кальцію, надають м'яке абразивну дію на зуби, позбавляючи їх від нальоту. Насіння кунжуту прекрасно поєднуються зі стравами з овочів. Досить приправити салат столовою ложкою кунжуту і ваш раціон поповниться 87 мг кальцію.


 2. Тверді сорти сиру також багаті кальцієм, та ще й фосфатами, які роблять зубну емаль більш стійкою. При цьому кількість солі в сирах досить обмежена, що сприяє нормалізації рівня кислотності в порожнині рота, а це, в свою чергу, перешкоджає розмноженню мікробів. Тому привчіть себе замінювати солодощі невеликим шматочком сиру: цим ви захистите свої зуби від карієсу.


 3. Піклуючись про стан порожнини рота, слід пам'ятати і про яснах. А ясна потребують достатньої кількості вітаміну С, який стимулює синтез колагену втканях. Добова доза вітаміну С міститься в плодах ківі, які рекомендується додавати в каші або з'їдати як десерт. Всього один великий плід в день - і ви можете не турбуватися про вітамін С.


 4. Всі знають про корисні властивості різних трав і прянощів. Зокрема, петрушка і м'ята містять велику кількість ефірних речовин, здатних освіжати дихання не гірше "Дірола" і "Орбіта". Все що треба зробити - посипати практично будь-яке готове блюдо жменею дрібно нарубаної петрушки або м'яти.


 5. Будь-який жувальної гумки може дати фору і звичайний селера. Спосіб його застосування дуже простий: потрібно щодня жувати стебло цієї рослини або змішувати його з іншими відповідними продуктами (овочами, зеленню, сиром. Під час пережовування селера масажує ясна і чистить зуби, а слина, що виділяється в процесі жування, підтримує в роті необхідний кислотно лужний баланс.


 6. Якщо раніше ви не любили хрін, то тепер вам доведеться з ним подружитися. Біологічно активні речовини, що містяться в хроні і надають йому різкий смак, наповал вбивають бактерії в порожнині рота. Використовуйте хрін як добавка до салатним заправкам або виготовте засіб для полоскання рота (½ ч. Ложки тертого хрону на склянку теплої води).


 7. Самое простий засіб для збереження зубів - звичайна вода. По-перше, її треба пити в достатній кількості (мінімум 6 склянок на день), по-друге, нею необхідно полоскати рот після кожної трапези.


 8. Ізбежать зневоднення і зберегти зуби здоровими допоможе зелений чай, який багатий катехинами -сильніше антиоксидантами. Кілька чашок несолодкого зеленого чаю протягом дня досить для очищення порожнини рота від бактерій.